Kraunasi......
Naujienlaiškis

Sveikata

Vidutinis skaitymo laikas: 3 min.

Kaip išsirinkti ergonomišką darbo kėdę?

Darbo kėdė – baldas, kuriam keliami aukšti reikalavimai


Svarbiausias baldas darbo vietoje – ergonomiška kėdė, kuri turi būti ne tik patogi bei komfortiška, bet ir atitikti sveikatą tausojančius funkcinius reikalavimus. Renkantis darbo kėdę reikia atkreipti dėmesį į baldo įgytus sertifikatus bei formą. Labai svarbu įvertinti sėdimosios dalies gylį, atlošo bei porankių aukštį, ne tik dizaino, bet ir patogumo atžvilgiu. Net ir įsigijus kokybišką, bet kūno proporcijų neatitinkančią kėdę, netenkama daugelio tokios kėdės teikiamų privalumų. Todėl šiame etape reikia skirti daugiausia laiko apmąstymams ir įvertinimui – ar pasirinkta kėdė tikrai jums tinka.
 

 


Ergonomikos sertifikatas

Pirmiausia atkreipkite dėmesį į tai, ar kėdė yra įgijusi ergonomiško baldo sertifikatą. Ergonomiškoms kėdėms keliamus reikalavimus atitinkančios darbo kėdės yra testuojamos ir sertifikuojamos kompetentingų institucijų ir tik aukščiausios kokybės gaminiai, praėję ilgą ir sudėtingą testavimo procesą, įgyja saugą bei ergonomiką patvirtinančius sertifikatus.

Todėl, renkantis ergonomišką kėdę, pirmiausia reikia įsitikinti, kad kėdė turi tai patvirtinantį dokumentą. Tokiu būdu būsite tikri, jog perkate kokybišką produktą ir išvengsite galimų klaidų.
 

 


Kėdžių funkcijos

Kadangi ergonomiškos darbo kėdės pasižymi išskirtine funkcijų gausa, čia apžvelgsime pačias svarbiausias, į kurias turėtumėte atkreipti dėmesį, norėdami išsirinkti kėdę, atitinkančią jūsų poreikius bei kūno proporcijas.

 

Sinchroninis mechanizmas

Sinchroninis mechanizmas – tai viena iš svarbiausių, tačiau dažnai neteisingai suprantamų ir dėl to netinkamai naudojamų, funkcijų, kurią turi visos ergonomiškos darbo kėdės. Tai yra kėdės atlošo bei sėdimosios dalies funkcija, leidžianti laisvai ir patogiai suptis kėdėje. Daugumos kėdžių sinchroniniai mechanizmai bei jų galimybės skiriasi, tačiau pagrindinė visų jų funkcija – suteikti galimybę patogiai atsilošti kėdėje, laisvai suptis ir lengvai grįžti į sėdimą padėtį. Toks kėdės atlošo judėjimas ne tik suteikia stabilią ir komfortišką atramą judesių metu, bet ir leidžia atpalaiduoti bei pailsinti įsitempusius raumenis.

Asmeninei darbo vietai rinkitės kėdę, turinčią šias sinchroninio mechanizmo funkcijas: sinchroninio mechanizmo standumo reguliavimo funkciją, kurios dėka galėsite sureguliuoti kėdės atlošo standumą pagal savo kūno svorį bei sinchroninio mechanizmo fiksaciją įvairiose padėtyse.

Siekiantiems sužinoti plačiau apie šios funkcijos pritaikymo svarbą kasdieniame darbe, rekomenduojama pasikonsultuoti su ergonomikos specialistu.


 


Reguliuojamas sėdimosios dalies gylis

Sėdimosios dalies gylio reguliavimo funkcija leidžia pritaikyti kėdės parametrus prie individualaus ūgio ir kojų ilgio. Tinkamai sureguliavus sėdynės gylį, kūno svoris ir spaudimas į apatinę šlaunų dalį pasiskirsto tolygiai, todėl gerėja kūno kraujotaka ir veninio kraujo grįžimas atgal į širdį – tai mažina kojų tinimą ir apsaugo nuo lėtinių sveikatos sutrikimų.


 


Reguliuojamas atlošo arba juosmens atramos aukštis


Reguliuojamas atlošo arba juosmens atramos aukštis yra lengvai adaptuojamas prie individualių stuburo kreivių ir taip suteikia stuburui maksimaliai stabilią atramą, padedančią išlaikyti neutralią viso kūno padėtį. Kėdė, turinti reguliuojamą juosmens atramą, kompensuoja didžiąją dalį nugaros raumenims tenkančio krūvio, todėl, net ir sėdint ilgą laiką, lengva išlaikyti taisyklingą kūno poziciją. Tai yra itin svarbi funkcija asmenims, jaučiantiems nuolatinį skausmą ar nuovargį juosmeninėje stuburo dalyje.


 


Porankiai

Funkcionalūs, visomis kryptimis reguliuojami porankiai yra lengvai pritaikomi pagal individualias kūno proporcijas, tokias kaip ūgį, rankų ilgį bei pečių plotį. Keičiant sėdėjimo padėtis, tokie porankiai yra lengvai ir greitai valdomi įvairiomis kryptimis. Tai yra svarbu, kadangi rankos sudaro apie 11% kūno svorio, kuris nesinaudojant porankiais tenka pečių juostos ir kaklo raumenims. Šie raumenys ilgainiui tampa įsitempę ir skausmingi. Pakinta laikysena, sutrinka normali kraujo apytaka pečių bei kaklo srityse. Tinkamai sureguliuoti porankiai padeda išlaikyti pečius atpalaiduotoje padėtyje, padeda išvengti pečių juostos skausmų bei su tuo susijusių sveikatos sutrikimų.

Taigi, renkantis ergonomišką darbo kėdę reikia atsižvelgti į daugybę įvairių aspektų. Norint išsirinkti kokybišką, patogų ir ilgus metus tarnausiantį baldą, kiekvieną sprendimą derėtų kruopščiai apgalvoti.


 

 

Šaltinis: LT Project   |   Autorė: Sofija Bizauskaitė   |   Redagavimas: Lina Paulauskaitė

 

Susiję straipsniai