Gausos ir geros savijautos atradimai kitoje neutralumo dykumos pusėje
Gyvenimas grįžo į (naujas) senas vėžes. Tačiau žvelgdami iš retrospektyvos, aiškiai suvokiame, jog net kelerius metus užsitęsę didesni ar mažesni socializacijos ribojimai neišvengiamai sutrikdė mūsų gyvenimo ritmą, lėmė priverstines pauzes, tačiau tuo pačiu ir atvėrė naujas galimybes bei suteikė progą save pamatyti naujai.
Tapo neišvengiamai akivaizdu, kaip stipriai įvairiausi kasdienio gyvenimo aspektai veikia tiek fizinę, tiek ir emocinę mūsų sveikatą bei gerbūvį. Užimtumas, technologijų progresas, jų prieinamumas, darbas, šeimyninis gyvenimas, politinė ar socialinė kultūra bei daugelis kitų veiksnių nuolat įtakoja mūsų mąstyseną, elgseną ir savijautą.
Stebėdami natūralią žmonių elgsenos progresiją bei adaptaciją, pastebime, kad tai, kaip jaučiamės, reikšmingai atsiliepia ir kokią aplinką renkamės gyvenimui, darbui ar laisvalaikiui. Todėl norėdami įsivertinti reikšmingiausias ateities dizaino tendencijas, privalome atsižvelgti ir į visą puokštę žmogų įtakojančių veiksnių.
Kviečiame patyrinėti 2023 m. dizaino tendencijas kartu.
1. Gausa
Net kelis dešimtmečius dominavęs minimalizmas keičia kryptį ir pagavęs pagreitį virsta šniokšiančia gausos srove. Natūralu, jog pavargę nuo ribojimų bei susilaikymo, mes siekiame praturtinti, papuošti savo aplinką, o tuo pačiu ir priminti sau, jog esame nusipelnę viso, kas geriausia. Karališką gausą interjere transliuojančios detalės – viena iš ryškiausiai matomų dizaino tendencijų 2023 metais. Jas įgyvendinti padeda sodrios tekstūros, svarūs audiniai, įvairiaspalviai metalai: auksas, varis bei anoduotos jų versijos. Taip pat neatsitiktinai Pantone 2023 metų spalva paskelbė Viva Magenta atspalvį. Raudonoji šilumos banga ir nevaržoma spalvinė raiškos energija komunikuoja laisvę, drąsą ir užtikrintumą – vertybes, kurių mes taip visi esame pasiilgę.
2. Įsižeminimas
Karantino metu praleistas laikas gamtoje ir naujai užsimezgęs ryšys su žmogiškuoju pradu randa savo vietą ir interjere. Gamtos įkvėpti šiaurinės estetikos elementai diktuoja šiuolaikišką, natūralių atspalvių dominuojamą paletę, įkūnijančią saugumo bei stabilumo energijas. Natūralios medienos paviršiai, juodintas kamštis, tekstūra dekoruotas plienas padeda kurti gamtai būdingus paviršių kontrastus bei organiškai atrodančius raštus. Natūralus dienos apšvietimas akcentuoja biofilinės kilmės dekoro elementus, net ir uždaroje erdvėje veikia raminančiai bei leidžia jaustis neatskiriama gamtos dalimi.
3. Pilnatvės pojūtis
Be galo pasiilgtas optimizmo jausmas interjerą praturtina apvalintomis formomis, švelniomis tekstūromis ir maksimaliu komfortu. Ne tik santykiuose, bet ir savo aplinkoje ieškodami nugludintų kampų, vis labiau žavimės plastiškomis formomis bei minkštais paviršiais, kurių svetingame glėbyje galima tiesiog sutirpti. Šilti, jaukūs atspalviai bei organiška paviršių plastika – elementai, kurių pagalba šiais metais kursime ramybės ir jaukumo oazes erdvėje.
4. Rudeniški prieskoniai
Natūrali metų kaita įgyja naują prasmę: stebėdami pokyčius gamtoje, ramybę atrandame ir mes. Sezoniškumas padeda įsisąmoninti laikinumą, suteikia vilties bei pasitikėjimo, jog visi gyvenimo etapai yra savaip gražūs, turtingi tik jiems vieniems būdingomis emocijų spalvomis. Tačiau natūralu, jog labiausiai žmogų traukia šilti tonai, tad auksų paskaninti rudeniniai atspalviai užkariauja ir interjerus. Raudona, oranžinė, žalia, sodri terakota – kalbančios, emocingos spalvos, 2023 metų spalvos. Taip, kaip sušalus neįmanoma atsispirti spragsinčios ugnies raudoniui, taip ir išsiilgus bendrystės bus neįmanoma nesižavėti energija ir jaukumu alsuojančiomis spalvomis interjere.
5. Virtuali estetika
Nors darbas, mokslas bei susitikimai nuotoliniu būdu vis dar pakankamai naujai adaptuota realybė, tačiau virtualus bendravimas tapo svarbiu įrankiu, leidžiančiu dar efektyviau dalintis idėjomis bendrauti ir bendradarbiauti. Ėmę aktyviai susitikinėti video pagalba, susidūrėme ir su įdomiu iššūkiu – virtualia estetika. Aplinka, matoma nedideliame ekrano formate, staiga tapo reikšminga mūsų identitetą atspindinčią dedamąja, o privati namų erdvė – dar vienas būdas viešai papasakoti savąją istoriją. Štai kodėl nenumaldomai į interjerą grįžta išraiškingos sienos dekoracijos – tapetai. Dekoruoti gamtiniais motyvais, sodresnių spalvų ar tekstūrų jie padeda kurti išskirtinį charakterį bei foną tiek realioje, tiek ir virtualioje erdvėje besiskleidžiančiam gyvenimui. Lyderiaudami estetinių charakteristikų sąraše, tapetai išsiskiria ir pridėtine funkcine verte: popierinius sienų apmušalus lengva ir nebrangu atnaujinti ar pakeisti, jie taip pat efektyviai gerina ir akustines patalpų savybes.
6. Skaitmeninės svajos
Nuolatos stebėdami augančią skaitmeninio ir realaus pasaulių bendrystę, turime pripažinti, jog kompiuterinės grafikos elementai neišvengiamai tampa ir fizinių erdvių dalimi. Nenuostabu, jog vis daugiau darbo laiko praleisdami virtualiame pasaulyje, nusiraminimo bei pusiausvyros taip pat ieškome jame. Štai kodėl vienas iš madingiausiųjų atspalvių 2023 – mistiškasis Digital Lavender. Pripažįstantis skaitmeninį dominavimą, jis kalba apie vaizduotės bei dvasinių resursų galias, padeda kurti labiau subalansuotą santykį su savimi tiek realioje, tiek ir virtualioje dimensijose.
7. Pozityvumas
Geras dizainas žmogui tas, kuris geras ir gamtai. Puoselėdami tvarumu grįstą namų ar darbo aplinką, mes jaučiamės pozityviau, tai mus įkvepia, suteikia vilties. Neišvengiamai tvarumo bei ekologijos idėjos išlieka ne tik aktualios, bet ir galima sakyti esminės, lemiančios vis daugiau asmeninių interjero dizaino pasirinkimų. Eko dizaino kryptis – viena iš svarbiausiųjų 2023 metų dizaino tendencijų, kviečianti tyrinėti naujas materijas, ieškoti inovatyvių sprendimų bei skatinanti visur kur tik įmanoma reinkarnuoti objektus naujam gyvenimui. Ši tendencija akivaizdi ir šiuolaikinės architektūros evoliucijoje, kuri veda senųjų pastatų renovacijos bei pritaikymo naujam gyvenimui keliu.
8. Retro virpesiai
Net ir progresyviais žingsniais keliaudami pirmyn, karts nuo karto mes mielai atsigręžiame ir į praeitį. Šiuolaikiška buvusių tendencijų interpretacija dovanoja žavius sentimentus, akcentuoja visokeriopą žmogaus gerovę, subalansuotą santykį su istorija ir pačiu savimi. Derindami atpažįstamus, mūsų vaikystėje dominavusios raštus ar jų elementus kuriame savitą istoriją šiuolaikiniame interjere. Jaukų komfortą darniai papildo ir akustinėmis savybėmis pasižyminčios medžiagos, aptakių formų komfortiški baldai bei pastelinės spalvos. Tokiu būdu, sluoksnis po sluoksnio kuriame modernią aplinką, puoselėjančią fizinę ir dvasinę žmogaus gerovę bei individualumą.
Šaltinis: haworth.com | Vertimas: Lina Paulauskaitė