Kraunasi......
Naujienlaiškis

Dizainas

Vidutinis skaitymo laikas: 3 min.

6 kylančios dizaino bangos 2025

Pojūčiais ir sensorika grindžiamos ateities tendencijos

Kasdienės patirtys, daro neišmatuojamą įtaką mūsų mintims ir emocijoms. Dizaino tendencijos taip pat neatsiranda iš niekur – jas formuoja įvairūs gyvenimo veiksniai, nuolat besikeičianti žmonių kultūra, vertybės bei elgsena. Patyrinėkime naujausias, pojūčių nulemtas interjero dizaino tendencijas, galinčias ne tik įkvėpti mąstyti naujai, bet ir gebančias formuoti tai, kaip suvokiame mus supantį pasaulį.

1. Gražus kaip saldainis

 

Vaikyste ir ledinukais kvepiantis interjeras šlovina individualumą bei unikalumą. Jis nostalgiškas, pastelinis ir kiek sentimentalus, tarsi į pasaulį žvelgtume iš vaikystės svajų perspektyvos.

„Ledinukų kultūros“ įtakota tendencija vienija lengvą estetiką, gerą nuotaiką ir komfortą. Norėdami sukurti žaismingą interjerą rinkitės siurrealistinius, vizualiai minkštų formų elementus, primenančius gardžiausius vaikystės desertus – zefyrus ir cukraus vatą. Šviesą atspindintys paviršiai ir visos vaivorykštės spalvos padės sukurti nerūpestingumo efektą.

 

2. Naujoji prabanga


 

„Z“ kartos pragmatizmas ir „tūkstantinukams“ būdingas išlaidumas – dvi įtakos, kuriančios naująją prabangos sampratą. Naujoji prabanga gerokai sąmoningesnė, ji akcentuoja tai, kas mes esame ir tai, ką turime, o pirmenybę teikia tvarumui, natūralių gamtinių išteklių tausojimui bei meistrystei. Tradicijomis grįstų inovacijų dėka, užnugaryje lieka materializmas ir besaikis vartojimas.

Norėdami priklausyti šiuolaikiškų prabangos mylėtojų genčiai, drąsiai rinkitės vienetinius, amatininkų darbus, dovanojančius ne tik savitumą bet ir rankų šilumą, jaukumą. Kasdienybę nuspalvinkite matės, sodraus smaragdo ir terakotos, molio ar kitų natūralių tonų deriniais, tačiau palikite erdvės ir monochromui, kurio fone įstabiai atsiskleis aukštos kokybės, dekadentiškos, ir svarbiausia tvarios medžiagos.

 

3. Retro futurizmas

 

Įkvėptą 1960-ųjų ambicijos užkariauti neištyrinėtas kosmoso ir mėnulio žemes, retro futurizmo tendenciją maitina džiaugsmingas nerimas, kurį mes jautėme tada ir išgyvename dabar dirbtinio intelekto (DI) ir technologijų formuojamoje nūdienoje. Praeities ir ateities sandūroje mes ir vėl patiriame tą saldžią įtampą: vienoje lygybės pusėje neaprėpiamos galimybės, kitoje – mokslinė fantastika, virstanti realybe. 



Geometrinės formos, DI sukurtos idėjos ir grafikos dizaino elementai – visa tai padeda įgyvendinti retro futuristinio dizaino viziją. Sintetiniai „Future Dusk“ ir „Cyber Lime“ atspalviai, poruojami su šaltu chromo spindesiu bei apvaliomis formomis primena šiai srovei artimą, technologijomis turtingą ateities viziją.

 

4. Švari estetika

 

Orientuota į gerą savijautą ir sveikesnio bei ilgesnio gyvenimo siekį, sterilumu alsuojanti aplinka skatina mus tapti geresniais žmonėmis, puoselėti tęstinumą. Neatsiejami šio gyvenimo būdo atributai – kruopšti buityje naudojamų ingredientų, valymo priemonių, kūno ir veido priežiūros priemonių atranka. Siekiama naudoti sveikatai palankesnius, mažiau aplinką teršiančius bei socialiai atsakingai gaminamus produktus.

Paprastumas ir švara puikiai apibūdina šią minimalistinę tendenciją ir atsispindi kiekviename interjero centimetre. Visi aplinkos aspektai, nuo spalvų iki medžiagų, technologijų, pasižymi estetika, akcentuoja esmę. Saikingai naudojamos technologijos, puoselėjama harmonija – ypatingas dėmesys skiriamas sveikatai bei ergonomikai. Ši tendencija pastebima žaliosiose tiek vidaus, tiek ir lauko erdvėse, todėl yra ypač artima šiuolaikiškoms miesto bendruomenėms.



5. Neurokomfortas

 

Nepaliaujamu tempu lekiančioje kasdienybėje kartais lieka labai mažai erdvės sielos ir dvasios ramybei. Neurokomfortas – vilties spindulėlis streso valdomame pasaulyje. Ši tendencija daugiausia dėmesio skiria stresorių mažinimui bei visokeriopai gyvenimo kokybei užtikrinti ir tam pasitelkia kruopščiai apgalvotus dizaino sprendimus, atliepiančius mūsų fizinius ir protinius poreikius.

Neurokomfortiška aplinka ypač aktuali viešosiose sveikatingumo erdvėse, kurios padeda sugrąžinti emocinę pusiausvyrą, puoselėja sveikatą, mažina įtampą. Tamsus koloritas, reguliuojamas apšvietimas padeda kurti ramybės oazes, skatina susikaupimą. Šiame interjere gausu aptakių formų, minkštų paviršių, skatinančių dėmesį sutelkti į savo pojūčius bei emocijas. Kvapų bei garsų terapija, gamtos įkvėptas dekoras bei išmaniųjų technologijų rūpestis skatina visapusišką komfortą ir atsipalaidavimą.

 


6. Vandens tematika

 

Vandens įkvėpta interjero tendencija ryški tiek dizaino, tiek ir gyvenimo būdo srityse. Jos esmė glūdi su vandeniu asocijuojamose savybėse – balansas, ramybė bei neaprėpiami raibuliuojančio mėlio toliai. Tuo pačiu, nerimas dėl vis šiltėjančio klimato bei sausrų ir potvynių pavojaus, intriguoja kūrėjus, ragina iš arčiau panagrinėti šią temą ir interjere.

Dėmesio centre atsiduria „Future Dusk“ – gilus mėlynos ir violetinės spalvos atspalvis — kviečia pasinerti į raminančią, užburiančią aplinką, kupiną vandens esybės ženklų bei ornamentų: bangelių, ratilų, lašelių. Akvatines asociacijas padeda kurti ir vandeniui būdinga spalvų paletė, formos bei medžiagiškumas.

 

Pojūčiais paremtos dizaino tendencijos leidžia aiškiai suvokti, kaip kultūra bei gyvenimo būdas įtakoja ir mūsų skonį bei pasirinkimus. Puoselėdami sensorika paremtas idėjas, dizaineriai gali kurti išskirtines erdves, atspindinčias ateitį, įkvepiančias gilesnį emocinį ryšį su aplinka.

 

 

Šaltinis: haworth.com   |   Vertimas: Lina Paulauskaitė

 

Susiję straipsniai