Kraunasi......
Naujienlaiškis

Inovacijos

Vidutinis skaitymo laikas: 4 min.

Vandenynų šiukšlių transformavimas į tvarias medžiagas

Plastiko atliekos vandenyne šiandien, tvarūs produktai rytoj


Plastikas. Be jo šiandien jau neįsivaizduojame savo gyvenimo. Jo pilna visur: nuo automobilio iki vandens buteliuko, plastikas dominuoja mūsų kasdieniniame gyvenime. Priimta manyti, kad plastikas pigi, lengvai išgaunama ir itin nereikli materija, todėl nenuostabu, kad ji tokia populiari ir dažnai greitas, pirmasis pasirinkimas. Tačiau, ar tikrai toks požiūris teisingas? Ir kokia tikroji plastiko kaina? Kainą, kurią anksčiau ar vėliau teks mokėti mums visiems.

Tiesa ta, kad šiandien plastikas dominuoja ne tik mūsų buityje, bet ir atliekų sąvartynuose, vandenynuose, upėse. Pagaminta žmogaus, ši medžiaga yra išties patvari ir prireikia net kelių šimtų metų kol ji natūraliai suyra. Štai kodėl plastiko kainą turėtų sudaryti ne tik jo gamybos, bet ir perdirbimo kaštai. Aukštesnė šios materijos kaina galėtų sumažinti jos prieinamumą ir padidinti asmeninę atsakomybę. Juk tik suvokdami tikrąją plastiko vertę bei įtaką planetos ekosistemoms, būsime suinteresuoti ieškoti būdų, kuo daugiau plastikinių gaminių įtraukti į žiedinę gamybą.

Būtent tokius tikslus sau kelia ir darbo baldų gamintojas HAWORTH. Jų vizijoje – 100% žiedinė gamyba. Remiantis šios gamybos principais, kiekvienas produktas dalyvauja uždarame gamybos – vartojimo – perdirbimo rate. Toku būdu efektyviai ir pakartotinai naudojami ištekliai, sukuriamos minimalios vartojimo atliekos. Tačiau įgyvendindami žiedinės gamybos tikslus ir siekdami minimizuoti būsimus pramonės padarinius, jokiais būdais negalime ignoruoti jau padarytos žalos. Planetą teršiančios plastiko atliekos taip pat privalo būti surenkamos, perdirbamos ir įtraukiamos į žiedinės gamybos ciklą.

Prieš imantis veiksmų, svarbu įsivertinti ir esamą plastiko taršos mastą. Į šį klausimą atsako National Geographic atlikti tyrimai. Prieš maždaug 60 metų plastikas tapo masinės gamybos produktu. Apytiksliai vertinama, kad per tą laiką buvo pagaminta apie 8,3 milijardų tonų naujo plastiko iš kurio apie 6,3 milijardo tapo tiesiog šiukšlėmis. Ir nors šiandien, žmonių sąmoningumas ekologijos klausimais kaip niekada didelis, visgi tik 9% plastiko atliekų yra perdirbama. Deja, bet dauguma panaudotų plastiko gaminių nugula sąvartynuose, vandenynuose ar miškuose. O tuo tarpu, naujas, vadinamasis pirminis plastikas, sėkmingai gaminamas ir toliau. Ir jei 1950 m. buvo pagaminta apie 2 milijonai tonų plastiko, 2015 m. šis skaičius jau siekė 381 milijoną tonų iš kurių net 12,7 paprasčiausiai tapo atliekomis, teršiančiomis planetos ekosistemą. Bėda ta, kad plastikas ne tik nuodija vandenis, bet ir kelia grėsmę jo gyventojams. Skaičiuojama, jog apie 1 milijoną jūrinių paukščių bei 100 000 jūrinių žinduolių kasmet žūsta būtent dėl plastiko. Lėtai irdamas, plastikas skyla į mažas daleles, vadinamą mikroplastiką. Šis patenka į kasdienį jūros gyvūnų racioną, užteršia jų vidinius organus, lemia susirgimus, o daugeliu atvejų ir žūtį arba, dar blogiau, patekimą į tolimesnę maisto grandinę. Pasekmės lemtingos ir, deja, mes jas dar tik pradedame suvokti.

Vienas iš pozityvių žmonijos sąmoningumo įrodymų – SEAQUAL iniciatyva. Ši asociacija vienija visus norinčius prisidėti prie vandenynų valymo bei informacijos apie plastiko atliekų keliamą pavojų sklaidos. Padedami žvejų ir savanorių, SEAQUAL bendruomenės nariai nuosekliai renka plastiko atliekas jūros pakrantėse bei vandenyse ir padeda išvengti mikroplastiko patekimo į šias jautrias ekosistemas. Surinktos šiukšlės yra rūšiuojamos, paskirstomos pagal medžiagiškumą, valomos ir tik tuomet transformuojamos į naujo tipo žaliavą – perdirbtą jūrinį plastiką (PJP). Mažų, baltų granulių pavidalu, PJP ir vėl patenka į gamybos procesą bei pradeda antrąjį gyvenimą. SEQUAL organizacijai jau pavyko konvertuoti 99 tonas plastiko atliekų, šiukšles paverčiant naudinga žaliava.

Koks tolimesnis PJP kelias? Vienas iš itin nuostabių produktų – SEQUAL YARN. SEQUAL YARN – tai poliesterio pluoštas gaunamas maišant PJP bei perdirbtas plastikinių butelių atliekas. Iš šio pluošto gali būti gaminami įvairūs tekstilės produktai, savo savybėmis niekuo nenusileidžiantys iš pirminio plastiko pagamintam poliesteriui. SEQUAL YARN sėkmę įrodo ir stambus tekstilės gamintojas, britų kompanija Camira. 2020 m. jie pristatė 100% iš SEQUAL YARN pluošto pagamintą audinių kolekciją OCEANIC. Vienam šio audinio metrui pagaminti sunaudojama 26 plastiko buteliai arba kiekvienam audinio kilogramui tenka apie pusę kilogramo vandenyne randamų plastiko atliekų. „Mūsų siekis pakeisti nusistovėjusį „imk – gamink – švaistyk“ tekstilės pramonės mentalitetą ir perdirbtas žaliavas įtraukti į nuolatinius gamybos procesus“, – teigia Camira atstovai.
 

 

OCEANIC – tai ne tik tvarus, bet ir itin tvirtas, estetiškas audinys, atsiskleidžiantis net 16 skirtingų spalvų. Atitinkantis aukščiausius kokybės reikalavimus, OCEANIC yra ir nuolatinės HAWORTH kolekcijos dalis, savotiškas kompanijos flagmanas bei realus žingsnis tvarios ateities link. O HAWORTH tikslai išties ambicingi: nuo 2025 m. visi naujai gaminami produktai privalės būti gaminami tik iš perdirbtų žaliavų. „OCEANIC yra nuostabi, kilusi iš 100 % perdirbto plastiko atliekų, žaliava. Tai suteikia papildomą vertę ir su šiuo audiniui gaminamiems HAWORTH produktams bei įtvirtina kompanijos viziją“, – paaiškina architektė, baldų  dizainerė Patricia Urquiola, dirbanti HAWORTH produktų vystymo komandoje.

Ir iš tiesų HAWORTH ne tik naudoja iš PJP pagamintus produktus, bet ir visomis išgalėmis skatina vartotojų sąmoningumą. Štai kodėl įžengus į Mičigane esančią kompanijos atstovybę One Haworth Center, lankytojus pasitinka tvari baldų kolekcija. HAWORTH dizaino komandos vadovas Alexis Putman detalizuoja: „Mūsų priimamajame stovi trys sofos bei trys kėdės, apvilktos OCEANIC audiniu. Apytiksliai tai 1170 iš vandenyno ištrauktų plastiko butelių. Tokiu būdu, mūsų lankytojai turi galimybę ne tik pamatyti, patirti, bet ir patys pagauti ekologijos bangą šiuolaikinėje darbo kultūroje“.

 

 

Šaltinis: haworth.com   |   Vertimas: Lina Paulauskaitė

 

Susiję straipsniai