Sveikata ir darbo rezultatai yra tarpusavyje susiję
Pagrindiniai principai
I dalis
Moderniam darbo pasauliui sukantis kosminiu greičiu, šiuolaikinis darbo rinkoje dalyvaujantis žmogus drąsiai galėtų būti prilyginamas profesionaliam atletui: tempas, kūnui tenkančios apkrovos, emocinė įtampa – iššūkiai tikrai nemenki. Tačiau jei profesionalūs sportininkai daug dėmesio skiria treniruotėms, psichologiniam pasiruošimui, kokybiškai įrangai bei ekipuotei, darbuotojai, kasdien įžengdami į darbo vietą, visgi dar per dažnai pamiršta, jog sėkmė – ir jų rankose. Truputis esminių žinių ir sąmoningumo gali iš esmės pagerinti ne tik kasdienius potyrius darbe, bet ir rezultatus. Tad nuo ko pradėti?
Ergonomika – mokslas žmogui apie žmogų
Ergonomika – tai kompleksinis mokslas apie žmogų ir jo veiklą darbinėje aplinkoje. Inovatyvių technologijų, stebėjimų ir tyrimų dėka ergonomikos specialistai gilinasi į darbo poveikį žmogaus emocinei ir fizinei būklei. Štai kodėl pagrindinių ergonominių principų išmanymas leidžia efektyviai pagerinti kasdienę savijautą darbe, pakoreguoti netinkamus įpročius bei suformuoti naujus. Kurdami šiuolaikinio dizaino produktus patikimi gamintojai taip pat naudojasi ergonomikos mokslo sukauptu žinių lobynu ir tai jiems leidžia vartotojui pasiūlyti ne šiaip gerus produktus, o produktus, tiksliai atitinkančius mūsų poreikius, produktus, dovanojančius išskirtines patirtis iš esmės įtakojančius gyvenimo kokybę.
Neutrali kūno pozicija
Priimta manyti, jog sėdėdamas žmogus ilsisi, tačiau ar tikrai? Iš tiesų sėdėjimas taip pat yra fizinė veikla, kurios metu kūnui tenkanti apkrova ženkliai įtakoja fizinę ir emocinę savijautą. Štai kodėl norėdami sukurti sveikatai palankią darbo erdvę didžiausią dėmesį privalome skirti sėdėjimo įtampų minimizavimui bei baldams, esantiems arčiausiai žmogaus kūno. Ergonomiški darbo baldai padeda išlaikyti neutralią kūno padėtį. Kokią poziciją galėtume pavadinti neutralia ir kuo ji reikšminga mūsų sveikatai? Neutrali kūno padėtis yra mažiausiai kūno resursų eikvojanti laikysena. Šioje padėtyje mūsų raumenys, sąnariai bei raiščiai gauna minimalias apkrovas, o didžiausias darbas tenka tvirčiausiai atraminių audinių ir organų sistemai – skeletui. Kalbant apie neutralią laikyseną sėdimojoje pozicijoje, svarbu atkreipti dėmesį ne tik į stuburo, bet ir į galvos, klubų, kelių, rankų bei pėdų padėtį, o laikyseną įvertinti net iš keturių perspektyvų: žiūrint iš priekio, nugaros, šono bei viršaus. Štai kodėl darbo vietos įrengimas reikalauja kompleksinių sprendimų, gerai apgalvoto ir suplanuoto darbo priemonių išdėstymo, tinkamo aukščio, funkcionalių baldų.
Kėdė
Turbūt svarbiausias baldas darbo vietoje – ergonomiška kėdė. Tarsi ištikimas draugas visada pasiruošęs padėti, ji suteikia atramą, stabilumą, sugeria įtampą ar netgi tampa asmenine relaksacijos salele.
Norėdami išsirinkti asmeninę darbo kėdę, pirmiausia privalote įsitikinti, jog siūlomas produktas yra sukurtas remiantis ergonomikos principais bei apskritai tinkamas naudoti darbo aplinkoje. Štai kodėl pirmasis žingsnis – gaminio sertifikatas. Ergonomiški baldai privalo turėti šias savybes pagrindžiančius dokumentus, išduotus kompetentingų institucijų.
Sėdimosios dalies gylio reguliavimo funkcija leidžia efektyviai adaptuoti sėdėjimo komfortą, pritaikyti kėdę pagal individualius žmogaus parametrus: ūgį, kojų ilgį. Tinkamai sureguliavus sėdynės gylį, kūno svoris ir spaudimas į apatinę šlaunų dalį pasiskirsto tolygiau, todėl gerėja kūno kraujotaka ir veninio kraujo grįžimas atgal į širdį – tai ne tik mažina kojų tinimą, bet ir apsaugo nuo lėtinių sveikatos sutrikimų.
Reguliuojamas atlošo arba juosmens atramos aukštis padeda atrasti optimalią atlošo poziciją. Tokiu būdu kėdė geriau prisitaiko prie individualių stuburo linkių, suteikia maksimaliai stabilią, efektyvią atramą. Ergonomiška darbo kėdė, turinti reguliuojamą juosmens atramos funkciją, kompensuoja didžiąją dalį nugaros raumenims tenkančio krūvio, todėl, net ir sėdint ilgesnį laiką, nugaros nepaskausta.
Visomis kryptimis reguliuojami porankiai yra dar viena itin svarbi patikimos darbo kėdės dedamoji. Rankos sudaro net apie 11% mūsų kūno svorio, todėl nesinaudojant porankiais mes apsunkiname pečių juostos ir kaklo raumenis. Papildoma apkrova ilgainiui sukelia įtampa, neretai darbo dienos pabaigoje tenka kęsti intensyvius kaklo ir sprando skausmus. Tinkamai sureguliuoti porankiai padeda išlaikyti pečius neutralioje pozicijoje, leidžia išvengti raumenų pertempimo.
Stalas
Dirbančiojo poreikius atitinkantis darbo stalas – svarbus faktorius, kuriant visavertę darbo aplinką. Ant darbastalio mes išdėstome pagrindinius darbo įrankius, todėl šis paviršius turėtų būti pakankamai erdvus, tačiau mums reikalingos darbo priemonės neturėtų būti per toli ar sunkiai pasiekiamos. Svarbiausia įvertinti pasikartojančius, dažnus judesius, todėl net ir klaviatūros bei pelės išdėstymas yra itin svarbūs.
Kūno ir akių padėtys yra tarpusavyje susijusę, vienas kitą įtakojantys veiksniai. Štai kodėl dažniausiai pagrindinė darbo priemonė, kompiuterio monitorius, darbuotojo ir stalo atžvilgiu turėtų būti išdėstoma pačiame centre. Išcentruota kūno ir monitoriaus padėtis, skatina regos kampo adaptacijas, galvos ir kaklo padėties pokytį. Net ir minimalūs nuokrypiai nuo neutralios kūno padėties sukelia papildomą įtampą atskiroms raumenų grupėms, sąlygoja diskomfortą bei skausmus. Nepriklausomai reguliuojami darbo stalo, klaviatūros ir kėdės aukščiai leidžia patogų darbo vietos išdėstymą bei kalibravimą.
Dirbdami pasistenkite išlaikyti alkūnių kampą maždaug 70 – 120 laipsnių ribose. Darbo priemones išdėstykite taip, kad riešų padėtis darbo metu išliktų tiesi. Pasirūpinkite, jog dažniausiai naudojami daiktai būtų arčiausiai, o rečiau naudojami – šiek tiek tolėliau, tačiau taipogi lengvai pasiekiami. Keisdami padėtį iš sėdimosios į stovimą, apgalvokite kaip keisis ir aplink jus esančių darbo priemonių pasiekiamumas.
Norėdami išlaikyti neutralią kūno padėtį sėdimojoje pozicijoje, pasistenkite išlaikyti ne mažesnį nei 90° kampą tarp viršutinės kūno dalies ir šlaunų. Pasirūpinkite, kad po stalu liktų pakankamai erdvės ne tik kompiuterio laidams, bet ir jūsų kojoms, jos neturėtų remtis į šalia esančius objektus. Atminkite, jog darbo metu būtina keisti sėdėjimo pozicijas, todėl rinkitės kėdę su sinchroniniu mechanizmu, prisitaikančiu atliekamų judesių.
Sparčiai populiarėjantys reguliuojamo aukščio stalai ypatingai sveikintinas pasirinkimas, tačiau atminkite, jog ilgalaikis statinis stovėjimas yra toks pat žalingas sveikatai kaip ir ilgalaikis sėdėjimas. Jis vargina kūną, apsunkina kraujotaką, todėl aukščio reguliavimo funkcija turėtų būti naudojama kaip akstinas keisti kūno padėtį. Renkantis reguliuojamo aukščio stalą rekomenduojama apsvarstyti ar stalo aukštį norėsite reguliuoti mechaniškai, ar verčiau rinktis stalą su automatiškai padėtis įsimenančiu mechanizmu bei pakėlimu. Įsigiję reguliuojamo aukščio darbo stalą, išbandykite ne tik kraštutines, bet ir tarpines pozicijas, eksperimentuokite ir atraskite tai, kas tinka būtent jums.
Pagrindiniai principai
II dalis
Darbo baldų medžiagos ir audiniai
Renkantis kokybiškus darbo baldus verta atkreipti dėmesį ne tik kaip baldas yra gaminamas, bet ir iš ko. Be abejo, didelė produktų pasiūla ir informacijos kiekis apsunkina vartotojo pasirinkimą, tačiau esminių kokybę lemiančių kriterijų žinojimas, suteikia galimybę atrasti būtent tai, ko ieškoma.
Moksliniai tyrimai patvirtina, kad mūsų aplinkoje esantys chemikalai neigiamai veikia endokrininę sistemą, imunitetą, blokuoja naudingųjų medžiagų įsisavinimą ir netgi gali pagreitinti organizmo senėjimo procesus. Žalingi cheminiai elementai į mūsų aplinką patenka ir naudojant nekokybiškus, iš toksiškų medžiagų pagamintus produktus, todėl norint susikurti sveikatai palankią darbo aplinką, būtina įsitikinti, kad konstrukcinės baldų medžiagos atitinka Europos Sąjungos standartų reikalavimus. Šie reikalavimai reguliuoja nuodingųjų medžiagų naudojimą gamybos procese, padeda kontroliuoti tokių elementų patekimą į aplinką. Šiuo metu Europos Sąjungos direktyvose yra apibrėžtos net 45 kenksmingos medžiagos, kurias planuojama ne tik riboti, bet ir visiškai uždrausti.
Minkštosios baldų dalys bei paviršiai – visuomet dėvisi greičiausiai, todėl renkantis darbo baldų audinius, būtina atsižvelgti į audinių kokybę bei patvarumą. Tekstilės gamintojų plačiai naudojamas Martindeilo testas – reikšmingas kriterijus šiame procese. Martindeilais matuojamas audinio atsparumas dilimui, kurį įvertinti padeda specialus testas. Testuojamas audinys yra trinamas sukamaisiais judesiais specialiu prietaisu. Testas yra įvykdytas kuomet trinties neatlaikiusi siūlo gija nutrūksta arba atsiranda akivaizdžių audinio struktūros pakitimų. Suskaičiavus, kiek sukamųjų judesių atlaikė audinys pateikiamas rezultatas. Kuo didesnis skaičius, tuo patvaresnis ir audinys. Darbo aplinkai tinkamų audinių stiprumo skalė svyruoja nuo 35 000 – 100 000 Martindeilo ciklų, tačiau intensyviai naudojamoms darbo kėdėms visuomet rekomenduojama rinktis maksimaliai patvarų audinį, įvertintą kuo didesniu Martindeilų skaičiumi.
Pasauliui kasdien susiduriant su augančia ekologine krize, naujai gaminamų produktų kokybę lemia ir tvarumo kriterijus. Augantis susidomėjimas aplinkosaugos tendencijomis pažangias kompanijas skatina nuolat atnaujinti gamybos technologijas, eksperimentuoti ir gamyboje pritaikyti perdirbtas žaliavas. Ne mažiau už patį produktą svarbus ir atsakingos prekybos puoselėjimas. Vienijanti 18 akredituotų institutų 85 šalyse visame pasaulyje Oeko-Tex® organizacija siūlo standartizuotus sprendimus, kurie padeda gamintojams optimizuoti savo gamybos procesus bei užtikrinti aukštą tvaresnių produktų kokybę. Vartotojui šis ženklinimas padeda paprasčiau priimti sprendimą ir pasirinkti aplinką tausojantį produktą. Be galo džiugu, kad perdirbtas plastikas, FSC® sertifikuota mediena, inovatyvūs iš perdirbto jūrinio plastiko gaminami audiniai bei Oeko-Tex® ženklinimas tampa vis svaresne ir darbo baldų pasiūlos dedamąja.
Sveikata – geriausiai atsiperkanti investicija
Šiuolaikinės ergonomikos dėmesys sutelktas į dirbančiojo gerovę. Kompanijos istoriją pradeda ir užbaigia žmonės, tad investicija į žmogaus gerbūvį, neabejotinai viena svarbiausių. Ergonomiški darbo baldai tai jau ne prabanga, tai būtinybė, tai privalomas darbo įrankis, padedantis paprasčiau atlikti darbines užduotis, įgalinantis ir skatinantis natūralų judėjimą, netrikdantis dirbančiojo sveikatos. Ergonomikos principų paisanti darbo aplinka leidžia mėgautis pačiu darbo procesu, patirti daugiau teigiamų emocijų. Kaip sakė amerikiečių psichologas, poreikių piramidės pradininkas Abraham Maslow: „Jei žmogus atrodo piktas ir nepatenkintas, tai tik todėl, kad jam skauda, jis stresuoja ar jo esminiai žmogiškieji poreikiai nėra patenkinti“.
Šaltinis: LT Project | Autorė: Sofija Bizauskaitė | Redagavimas: Lina Paulauskaitė