Kraunasi......
Naujienlaiškis

Sveikata

Vidutinis skaitymo laikas: 3 min.

Kaip išsirinkti ergonomišką darbo stalą?


Kurdami namų ar biuro darbo erdvę didžiausią dėmesį skiriame darbo stalo bei kėdės pasirinkimui, kadangi intuityviai suvokiame, jog dirbančiojo poreikius atitinkantis darbo stalas bei kėdė gali ženkliai pagerinti savijautą ir darbo efektyvumą. Ne paslaptis, kad reguliuojamo aukščio stalai sparčiai populiarėja, o tokio stalo techninės savybės lemia jo funkcinį pritaikymą darbo erdvėje. Taigi, kaip renkantis reguliuojamo aukščio stalą padaryti mažiau klaidų ir išsirinkti tinkamiausią?

 

Stalviršio dydis bei kintamas stalo aukštis

Ant darbastalio mes išdėstome pagrindinius darbui reikalingus įrankius, todėl visų pirma darbo stalas turi būti pakankamai erdvus patogiam individualių darbo priemonių išdėstymui. Supratimas, kiek erdvės reikia rankoms, norint paimti daiktus ir su jais atlikti reikalingus judesius, yra svarbus veiksnys, projektuojant sveikatai palankią darbo aplinką. Teisingai suplanuotas darbo priemonių išdėstymas padės išlaikyti taisyklingą laikyseną ir išvengti sveikatai žalingų judesių darbo metu. Tai yra dažnai pasikartojantys, intensyvūs, monotoniški judesiai, pavyzdžiui tokie, kuriuos atliekate siekiant paimti per toli esančius daiktus. Netinkamas darbo priemonių išdėstymas mažina atliekamų judesių tikslumą, suvartojama daugiau energijos, o svarbiausia, pasikartojantys judesiai gali sukelti pečių ir juosmeninės nugaros dalies skausmus. Reikia atkreipti dėmesį, jog net ir klaviatūros bei pelės išdėstymas ant darbo stalo yra svarbus. Neteisingas darbo vietos išplanavimas gali išprovokuoti nemalonius pojūčius, tokius kaip rankų nuovargį, tirpimą bei sukelti įvairaus pobūdžio skausmus. 

 

Svarbiausia – patogus kintamo aukščio stalo valdymas

Dirbant prie reguliuojamo aukščio stalo, derėtų nepamiršti, kad ilgalaikis statinis stovėjimas yra toks pat žalingas sveikatai kaip ir ilgalaikis sėdėjimas. Todėl padėtį rekomenduojama keisti maždaug kas pusę valandos. Kad tai atlikti nereikalautų daug pastangų ir būtų patogu – labai svarbu išsirinkti ergonomišką darbo stalą su patogiu valdymo mechanizmu. Jeigu svarstote įsigyti stalą su mechaniniu aukščio reguliavimu – gerai apsvarstykite, ar tikrai stalo aukštį norėsite reguliuoti mechaniškai kaskart pakeliant stalą, ar verčiau rinktis stalą su automatiškai padėtis įsimenančiu mechanizmu bei pakėlimu. 

 

Darbo stalas ir monitorius

Kūno ir akių padėtys labai priklauso viena nuo kitos. Dėl to, pagrindinės darbo priemonės, pavyzdžiui, kompiuteris, – turi būti centruotos darbo stalo ir dirbančiojo atžvilgiu. Nesant centruotai kūno ir monitoriaus padėčiai, pakitęs regos kampas skatina keisti galvos ir kaklo padėtį taip sukeldamas papildomą įtampą atskiroms raumenų grupėms. Todėl, siekiant susikurti sveikatai palankią darbo aplinką, reikėtų užtikrinti nepriklausomai reguliuojamus darbo stalo, klaviatūros ir kėdės aukščius, kurie leis patogiai susireguliuoti savo darbo vietą.

 

Pasiekiamumas

Dirbdami laikykite alkūnių kampą maždaug 70–120 laipsnių. Darbo priemones išdėstykite taip, kad riešų padėtis darbo metu išliktų tiesi. Dažniausiai naudojami daiktai turi būti arčiausiai (pvz., spausdintuvas ir kt.), rečiau naudojami daiktai gali būti laikomi šiek tiek tolėliau, tačiau lengvai pasiekiami. Jeigu keičiate padėtis iš sėdimos į stovimą, apgalvokite kaip keisis aplink jus esančių daiktų padėtys. Taip pat, derėtų nepamiršti, kad darbo stalo paviršius arba kėdės porankiai turi būti patogiame aukštyje ir suteikti stabilią atramą dilbiams.

 

Sėdėjimas prie darbo stalo

Norint išlaikyti neutralią kūno padėtį sėdint prie darbo stalo, liemens ir šlaunų kampas turi sudaryti 90° ar didesnį kampą. Po stalu turi būti palikta pakankamai tuščios erdvės kojoms, užtektinai, kad jos nesiremtų į šalia esančius daiktus. Kojos ties keliais turi būti sulenktos maždaug 90° kampu, o pėdos būti padėtos ant žemės. Darbo metu svarbiausia nepamiršti keisti sėdėjimo pozicijas ir neužsibūti vienoje pozicijoje pernelyg ilgai. Todėl labai svarbu, kad darbo kėdė turėtų sinchroninį mechanizmą bei prisitaikytų prie atliekamų judesių darbo metu.

 

Stovėjimas prie darbo stalo

Pakeitus darbo poziciją iš sėdimos į stovimą, turime atkreipti dėmesį į darbo stalo aukštį ir jus supančius daiktus. Darbo stalo aukštis turi leisti keisti darbo pozicijas stovint, o pašaliniai daiktai, esantys šalia jūsų kojų, turi būti pašalinti. Įsigiję reguliuojamo aukščio darbo stalą pirmąsias savaites stovėkite ne ilgiau kaip 15 min. Visuomet prisiminkite, kad ilgalaikis statinis stovėjimas prie darbo stalo yra toks pat žalingas sveikatai kaip ir ilgalaikis sėdėjimas. Todėl dirbdami neužmirškite nuolat keisti padėtis.

 

Susiję straipsniai